Madde 1- Sözleşmenin Tarafları

Satıcı: Dede Tarım Hayvancılık Organizasyon Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Dede Farm)

Adres : 1363 Sokak, No:2, Kat:1, Daire: 104, Simsaroğlu İş Merkezi, Konak/İzmir

Telefon :0.232.425.78.08

Web Adresi: www.dedefarm.com

E-posta : info@dedefarm.com

Alıcı :

Adresi:
Telefon:
E-posta:

Alıcı  olarak http://www.dedefarm.com  alışveriş sitesine üye olan kişinin üye olurken veya bu sitede alışveriş yaparken kullandığı adres ve iletişim bilgileri esas alınır.

Madde 2- Sözleşmenin Konusu:

İşbu  sözleşmenin konusunu, Alıcının, Satıcıya ait  "www.dedefarm.com" adlı web sitesinden elektronik ortamda sipariş verdiği, "www.dedefarm.com"  adresinde  belirtilen niteliklere sahip  ve yine aynı sitede belirtilen fiyatlandırmaya göre satışı yapılan ürünlerin satış ve teslim şartlarının ve 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanması oluşturmaktadır.

Alıcı, satışa konu malların;

·         temel nitelikleri,

·         satış fiyatı ,

·         ödeme şekli,

·         teslimat koşulları,

·         satışa konu ürünlerle ilgili her türlü bilgi

·         cayma hakkı

·         ve yukarıda belirtilen hususlara benzer konularda

bilgi sahibi olduğunu, bu bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında ürün siparişi verdiğini iş bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder.

www.dedefarm.com  sitesinde ödeme sayfasında yer alan her türlü  bilgilendirme ve fatura iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

Madde 3-Sözleşme Tarihi:

İşbu sözleşme Alıcı  tarafından elektronik ortamda onaylandığı tarihte  geçerlik kazanır.

Madde 4- Ürünlerin Teslimi, Sözleşmenin İfa Yeri ve Teslim Şekli:

Ürünler, Alıcının teslimini talep etmiş olduğu adrese ve/veya kişiye teslim edilecektir.

Teslimat; stokların müsait olması ve ürün bedelinin Satıcının hesabına geçmesinden sonra en kısa sürede alıcı adresine/belirttiği teslim adresine , Satıcının belirlediği kargo şirketi ile  gönderilmek sureti ile yapılır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, Satıcı ürün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

Satıcı mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu Alıcı’ya bildirmekle yükümlüdür.

Bu takdirde Alıcı siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar teslimatın ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. Alıcı'nın siparişi iptal etme hakkını kullanması halinde Alıcı'nın ödediği tutar 10 gün içinde kendisine nakden ve defaten ödenir.

Madde 5- Teslimat İle İlgili Hükümler:

Teslimat masrafları/nakliye giderleri  Alıcıya aittir.

Alıcı, sözleşme konusu ürünleri teslim almadan önce, ambalajı muayene edecek ve açık ve belirgin bir şekilde ezik, kirik, yırtılmış, hasarlı olan ambalajları kargo şirketinden teslim almayacak olup, kargo görevlisine bir tutanak düzenleterek, bu tutanağın bir fotoğrafını veya suretini info@dedefarm.com e-posta adresine göndererek Satıcıyı durumdan haberdar edecektir.

Alıcı’nın, ürünleri teslim aldıktan sonra ürünlerin son kullanım tarihinin aşılmış olduğunu tespit etmesi durumunda aşağıdaki 9’uncu maddede yer alan hükümler çerçevesinde işlem yapılması için Satıcıya bildirimde bulunacaktır.

Teslimden sonra ürünün özenle korunması sorumluluğu, alıcıya aittir.

Ürünün tesliminden sonra Alıcıya ait kredi kartının Alıcının kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşunun ürünlerin bedelini Satıcıya ödememesi halinde, Alıcı ürünlerin bedelini tazmin etmekle yükümlüdür.

Satıcı, sözleşme konusu ürünlerin;

·         siparişinden itibaren( Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır) en geç 7 (yedi) işgünü içinde mal/ürünü teslim eder ve bu süre içinde yazılı bildirimle ek 3 (üç) günlük süre uzatım hakkını saklı tutar.

·         sağlam, eksiksiz, siparişte ve web sitesinde belirtilen niteliklere uygun ve son kullanma tarihleri   ve var ise ürün özelliklerini açıklayan bilgi  ile teslim edilmesinden sorumludur.

·         sözleşme konusu mal/ürün, Alıcıdan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden Satıcı sorumlu tutulamaz.

·         satıcı olağanüstü durumlar dışında haklı bir nedenle Sözleşme konusu ürünün tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması halinde Tüketiciyi bilgilendirerek onayını almak sureti ile eşit kalite ve fiyatta aynı tür başka bir ürün tedarik edebilir ve sözleşme konusu taahhüdünü bu suretle yerine getirebilir. 

·         satıcı, alıcının sipariş ettiği  ürünlerin tesliminin ifasının imkânsızlaştığını düşünüyorsa, sözleşmenin ifa süresi dolmadan alıcıya bildirir. Ödenen bedel ve varsa belgeler bu bildirim ile birlikte 10 gün  içinde iade edilir.

·         teslim edilen ürünün bozuk olması halinde teslimat ve iade giderleri satıcı tarafından karşılanacaktır.

·         18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler siteden alışveriş yapamaz. Satıcı, alıcının sözleşmede belirttiği yaşının doğru olduğunu esas alacaktır. Ancak alıcının yaşını yanlış yazmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.

Madde 6-  Sözleşmeye Konu Ürünlerin Özellikleri:

Ürün cinsi ve türü, miktarı, markası, ağırlığı ,esaslı nitelikleri ,rengi ve tüm vergiler dahil satış bedeli www.dedefarm.com  adlı web sitesindeki ürün tanıtımıyla ilgili sayfalarda yer alan bilgilerde ve iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçası sayılan faturada belirtildiği gibidir.

Alıcı ürünler  hakkındaki ürünün esaslı niteliklerine ve özelliklerine dair tüm bilgilere sahip olduğunu, satın almaya ilişkin onayı verdiğini, bu sözleşmeyi okuyup içeriğini anladığını  kabul ve beyan eder.

Madde 7- Ürünlerin Fiyatı:

Ürünlerin peşin fiyatı internet sayfasında gösterilmiş olup sipariş sonu ürün ile birlikte müşteriye gönderilen fatura içeriğinde mevcuttur.

Faturanın düzenlendiği isim/unvan ile sözleşmeyi onaylayanın isim/unvanı aynı olmak zorundadır.

Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından Satıcı sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak alıcı, satıcıdan hak iddiasında bulunamaz. 

Madde 8- Ödeme İle İlgili Hususlar:

Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin KDV dahil TL tutarı, Alıcı tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının POS uygulaması çerçevesinde tahsil edilir. Müşterinin alışveriş sepetine eklediği ve kredi kartı bilgilerini sisteme girmek suretiyle onayladığı siparişler sonrasında sevkiyat yapılır.

www.dedefarm.com web sitesinde Kredi kartı (Visa, MasterCard , vs. ) ya da banka havalesi ile alışveriş yapılabilir. Ödemesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin ya da (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi ödeme yöntemleri kabul edilmez.

İnternet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen alıcılara nakit havale ile sipariş imkanları sunulmuştur. Havale ile ödemede alıcı kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir.

Madde 9- Cayma Hakkı:

Alıcı sözleşme konusu ürünleri;

·         ürünlerin, iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve www.dedefarm.com adlı  web sitesinde yayınlanmış bilgiler gereğince, ambalaj ve içeriğinin kargoda  içindeki yumurtalara zarar verecek şekilde hasar görmesi halinde veya son kullanım tarihinin geçmiş olması halinde Cayma Hakkına sahiptir. Bu cayma hakkını ürünün kendisine tesliminden itibaren  7 (yedi) gün içinde kullanabilir.

·         Cayma Hakkının kullanılması için ayni süre içinde Satıcıya e-posta ile bildirimde bulunulması

·         Cayma Hakkının  kullanılması halinde, 3. kişiye veya Alıcıya teslim edilen ürünlere ilişkin fatura aslının iadesi zorunludur.

Cayma Hakkına ilişkin ihbarın, Satıcıya  ulaşmasını takip eden 10 gün içinde ürünlerin bedelini gösteren Alıcı faturasının da satıcıya iade edilmiş olması şartı ile ,ürünlerin  bedeli   Alıcıya iade edilir . Fatura aslı gönderilmezse Alıcıya bedel iadesi yapılmaz.

Cayma talebinin, ürünlerin teslim alınmasından itibaren en geç 3 gün içinde, Satıcının info@dedefarm.com elektronik posta adresine gerekli açıklamaları yapmak suretiyle iletilmesi bu hakkın kullanım talebinde bulunmak için yeterlidir. Alıcının belirttiği hususlarda haklı olduğun anlaşılması üzerine Satıcı, Alıcının Cayma Hakkı ile ilgili sorumluluğunu yerine getirecektir. Cayma Hakkının kullanım talebinin Satıcı tarafından haklı görülmesi durumunda Satıcı, Alıcı’nın onayı olması kaydıyla herhangi bir bedel talep etmeksizin aynı nitelik ve adette yeni ürünleri de Alıcı’ya gönderebilir.

Madde 10- Temerrüd Durumu ve Hukuki Sonuçları:

Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, Satıcı  ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

Madde 11- İhtilaf Durumunda Yetkili Merciiler: 

İşbu sözleşmeden kaynaklanabilecek ihtilaflarda, yasal olarak belirlenen değere  kadar Tüketici Hakem Heyetleri, bu değerin üzerindeki ihtilaflarda Tüketici Mahkemeleri görevlidir. Tüketici Mahkemesi bulunamayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri görevlidir.

Madde 12- Sözleşme Hükümlerinin Kabulü:

Siparişin, web sitesine üyeliğin ve/veya  ödemenin gerçekleşmesi durumunda Alıcının işbu sözleşmenin tüm koşullarını okumuş ve  onaylamış olduğu kabul edilir.

SATICI                                                                                                                         ALICI